سبک زندگی

پست3

لنت ترمزهای آزبست

لنت های ترمز در ترمزهای دیسکی ابتدا از آزبست ساخته می شدند، ماده‌ای که گرما را جذب می کند و برای سایش لنت ترمز در هنگام ترمزگیری مناسب است. با این حال، آزبست یک ماده سرطان‌زای بسیار قوی است و در افرادی که در معرض طولانی مدت این ماده قرار گرفته‌اند، احتمال بروز سرطان را به مقدار زیادی افزایش می دهد. هنگامی که لنت ترمز از جنس آزبست فرسوده می شود، آزبست در هوا آزاد شده و رانندگان ناآگاهانه آن را استنشاق می کنند. سازندگان لنت ترمز متوجه شدند که آزبست ترکیبی امن برای استفاده در سیستم های ترمز نیست. در نتیجه، لنت های ترمز ارگانیک یا لنت های ترمز غیر آزبست آلی (NAO) ایجاد شدند.

لنت ترمز ارگانیک

شاید برایتان عجیب باشد، اما حدود ۶۷ درصد از خودروهای جدید فروخته شده در ایالت متحده به صورت استاندارد، دارای لنت ترمز ارگانیک هستند. این نوع لنت از مخلوطی از الیاف و موادی مانند لاستیک، ترکیبات کربنی، شیشه یا فایبرگلاس و کولار ساخته شده است و با رزین به هم متصل می شود. آن‌ها گرد و غبار کمتری نسبت به سایر انواع لنت ترمز مانند لنت های فلزی تولید می کنند و با قیمت پایین تری در دسترس هستند.

بر خلاف لنت ترمز آزبست که عمدتاً در وسایل نقلیه سنگین و با کارایی بالا استفاده می شود و اصطکاک زیادی ایجاد می کند، لنت ترمز ارگانیک اصطکاک متوسطی را بدون گرمای زیاد ایجاد می کند. این نوع لنت برای رانندگانی که از اتومبیل خود برای رانندگی و رفت و آمد روزمره استفاده می کنند، مناسب است. لنت های NAO نرم‌تر از سایر لنت های ترمز هستند که باعث می شود ساکت تر و بی صداتر از سایر لنت ها عمل کرده و فشار زیادی به روتورهای ترمز وارد نکنند، که این یک مزیت بسیار مهم است، زیرا تعمیر یا تعویض روتورهای ترمز در صورت آسیب دیدن معمولاً هزینه‌بر خواهد بود.

با این حال، لنت های ترمز ارگانیک در مقایسه با سایر انواع لنت ترمز دارای معایبی نیز هستند:

 • لنت های ترمز ارگانیک به دلیل ماهیت ترکیبی خود می توانند سریع‌تر فرسوده شوند، این بدین معنیست که نیاز به تعداد دفعات تعویض بیشتری داشته باشند.
 • این لنت ها همزمان با فرسوده شدن، ممکن است گرد و غبار تولید کنند.
 • آن ها همچنین در محدوده دمایی کمتر می توانند بهترین عملکرد خود را بروز دهند. بنابراین لنت ترمزهای ارگانیک در آب و هوای خیلی گرم یا زمانی که تحت فشار قرار گرفته و بیش از حد گرم می شوند، عملکرد خوبی ندارند.
 • از طرف دیگر لنت های ترمز ارگانیک سطح تراکم پذیری بالاتری دارند، یعنی اینکه راننده باید با فشار بیشتری روی پدال ترمز را فشار دهد تا آن ها را درگیر کند.

در کل لنت های ترمز ارگانیک برای خودروهای سبک‌تر که نیازی به ترمز شدید زیادی ندارند، مناسب‌تر هستند.

لنت ترمز سرامیکی

لنت های ترمز سرامیکی از مواد بسیار شبیه به نوع سرامیک مورد استفاده در ساخت سفال و بشقاب ساخته می شوند. با این حال، لنت ترمز سرامیکی بادوام‌تر هستند. همچنین لنت ترمز سرامیکی دارای الیاف مسی ظریفی نیز است که به افزایش اصطکاک و البته به هدایت گرما کمک می کند. در بسیاری از ماشین های خارجی و داخلی از لنت ترمز سرامیکی استفاده می شود. از زمانی که لنت های ترمز سرامیکی در اواسط دهه ۱۹۸۰ ساخته شدند، به دلایل متعددی هر ساله به محبوبیت بیشتری دست پیدا کردند:

 • میزان سر و صدا: لنت های ترمز سرامیکی بسیار کم صدا هستند و وقتی ترمز می گیرید صدای اضافی کمی تولید می کنند.
 • ایجاد گرد و غبار: در مقایسه با لنت های ترمز ارگانیک، لنت های ترمز سرامیکی با فرسوده شدن، کمتر گرد و غبار و ذرات دیگر تولید می کنند.
 • تطبیق پذیری با شرایط مختلف: در قیاس با لنت های ترمز ارگانیک، لنت های ترمز سرامیکی در شرایط آب و هوایی مختلف قابل اعتماد‌تر هستند و با انواع سبک های رانندگی هم سازگارند. در واقع برای اکثر برنامه‌های رانندگی معمولی ایده‌آل هستند.
 • توان نگه داشتن خودرو: لنت های ترمز سرامیکی به خوبی ماشین را متوقف کرده و گرما را به خوبی پخش می کنند، علاوه بر این، آن‌ها گرد و غبار یا صدای بسیار کمی تولید کرده و ماندگاری طولانی دارند.

لنت های ترمز سرامیکی عیب‌هایی نیز دارند. معایب لنت های سرامیکی عبارتند از:

 • در درجه اول، هزینه آن‌ها بالا است. به دلیل هزینه‌های بالاتر تولید، لنت های ترمز سرامیکی گران‌ترین لنت ترمزها هستند.
 • همچنین، از آنجایی که هم سرامیک و هم مس نمی توانند به اندازه سایر مواد گرما را جذب کنند، گرمای بیشتری که توسط ترمز ایجاد می شود از لنت های ترمز عبور می کند و به بقیه مواد سیستم ترمز خودرو وارد می شود. این مسئله می تواند باعث ساییدگی و پارگی بیشتر سایر اجزای سیستم ترمز خودرو شود. همچنین ممکن است که باعث لبه دار شدن دیسک ترمز شود. پیشنهاد می کنیم عوارض لبه دار شدن دیسک ترمز را بدانید.
 • در نهایت، لنت های ترمز سرامیکی بهترین انتخاب برای شرایط رانندگی شدید در نظر گرفته نمی شوند. اگر در هوای بسیار سرد یا در شرایط مسابقه‌ای رانندگی می کنید و بین لنت های ترمز سرامیکی و نیمه فلزی یکی را باید برگزینید، بهتر است از لنت های ترمز نیمه فلزی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *